Hannu Granberg juoksi sunnuntaina kauden kotimaisen kärkiajan Valencian maratonilla.

Granberg taittoi matkan epävirallisten tulosten mukaan 2.20.52. Kyseessä on miehen uusi ennätys. Aki Nummela tuli maaliin ajassa 2.26.02.

– Siinä löytyi porukka, joka lähti juoksemaan sellaista 69 minuutin puolimaratonin väliaikaa. Siihen lähdettiin Akin kanssa mukaan, Granberg kertaili SUL:n tiedottessa.

– Puolimatka meni 68.47:ään. Sen jälkeen 25-29 kilometrin välissä oli pitkä hivuttava nousu. Siinä energiat alkoivat vähentyä ja putosin porukasta. 30-35 kilometrin väli oli aika haastava. Loppu tuli vähän pirteämmin.

Mies kertoi, että tulevaa kautta kohden ajatukset ovat edelleen ratajuoksussa.– Maraton oli viime vuoden tapaan kolmen kuukauden projekti. Nyt halusin katsoa, miten saan viime vuoden tulosta kehittymään. Katsotaan, mitä johtopäätöksiä tästä juoksusta teen. Kesällä juoksen joka tapauksessa ratakisoja varsinkin, kun Kalevan kisat ovat Lahdessa, Granberg sanoi.

Kenian Kelvin Kiptum voitti miesten maratonin kaikkien aikojen nopeimmalla ensikertaisen ajalla 2.01.53. Voiton naisten kilpailussa vei Amane Beriso Etiopian ennätyksellä 2.14.58, jolla hän nousi kaikkien aikojen maailmantilastossa kolmanneksi.

Lähde: SUL

Lue myös:Rajua rallia ladulla – Perttu Hyvärinen Viaplaylla: ”Hemmetin hauskaa hiihtää nahinakisaa!”