Venäjän tennistähti Maria Sharapova tiedotti maanantaina jääneensä kiinni kiellettyjen aineiden käytöstä. Hänen tammikuussa Australian avoimissa antamastaan dopingnäytteestä löydettiin muun muassa sydänlääkkeenä käytettyä Meldoniumia.
Sharapova on asetettu väliaikaiseen kilpailukieltoon asian jatkokäsittelyyn saakka. Sharapova myöntää käryn, mutta kertoo sen johtuneen todella epäonnisesta väärinkäsityksestä.
– Jäin kiinni dopingtestissä ja otan siitä täyden vastuun. Viimeiset kymmenen vuotta olen saanut perhelääkäriltäni mildronate-nimistä lääkettä. Muutama päivä sitten sain kirjeen ITF:ltä (Kansainväliseltä tennisliitolta), jonka myötä minulle selvisi, että sillä on myös toinen nimi, meldonium, mitä en tiennyt.
– On tärkeää, että ymmärrätte, ettei aine ollut näiden kymmenen vuoden aikana WADA:n (Maailman antidopingtoimisto) kiellettyjen aineiden listalla, ja käytin lääkettä laillisesti viimeiset kymmenen vuotta. Meldoniumista tuli 1. tammikuuta kielletty aine, ja sitä minä en tiennyt.
– Sain WADA:lta joulukuussa sähköpostia kiellettyjen aineiden listalla tapahtuvista muutoksista, enkä klikannut sitä.
Sharapovan tiedotustilaisuudesta kerrottiin etukäteen, ja se sai liikkeelle spekulaatiot uran lopettamisesta.
– Tiedän, että monet teistä odottivat minun ilmoittavan tänään uran päättymisestä. Jos joskus urani päättymisestä ilmoitan, se ei tule tapahtumaan Los Angelesin keskustan hotellissa, jossa on tällainen varsin ruma matto.
































