Barcelonasta reilun tunnin ajomatkan päässä Tarrragonan La Lumine GolfClubilla lauantaina käynnistyvä pääkiertueen karsintafinaali on RoopeKakolle jo uran kymmenes.
Hän sai tätä kautta kortin syksyllä 2010, mutta vuoden 2011 pelitkeskeytyivät jalkavamman takia.
Mukana on 156 pelaajaa, näistä 25 ja saman sijoituksen omaavat saavatvahvan kortin pääkiertueelle vuodelle 2018.
– Tavoite on kristallinkirkas. Pitää kaivaa hyvä peli esiin, luottaaitseensä sataprosenttisesti kentällä ja lunastaa työpaikka, Roope Kakkokiteyttää tiedotteessa.
35-vuotiaan Kakon ammattilaisura käynnistyi 2004 hänen voitettuaanamatöörinäEspoossa pidetyn Challenge Tourin kisan.
Vahvan pelioikeuden European Tourille hän on omannut vainkausilla 2014ja 2016, mutta 14 vuonna peräkkäin (2004-2017) Kakko on pelannut vähintäänkaksi ET:n kisaa.
Tätä pidempi sarja on suomalaisista vain Mikko Ilosella (2000-)
Kakko voitti pääkiertueen Madeiran kisan kesällä 2015, joka takasi vahvankortin kiertueelle vuoden 2016 loppuun asti.
Ykköstilanjälkeen menestys on jäänyt vuosina 2016-2017 vaatimattomaksi.Päättyneellä kaudella hän pelasi ET:lla kahdeksan kisaa, kilpailuja onennen karsintafinaalia Challenge Tour mukaanlaskien 19.
Parhaaksi sijoitukseksi jäi 20:s. Kymmenessä viimeisessä kisassaan RoopeKakko on selvinnyt viikonlopun kierroksille vain kahdesti.
Lokakuussa pelaamansa kisan jälkeen Kakko lensi Floridaan kolmen viikonleirille.
– Ensimmäiset kymmenen päivää panin tekniikkaa kuntoon. Sen jälkeen löinviikon verran palloja kohteisiin, kolmas jakso oli pitkälti pelaamistayhdessä valmentajani Mika Piltzin kanssa. Fyysisesti olen hyvässä kunnossaja peli toimii. On syntynyt hyvä nälkä tähän karsintafinaaliin, Kakkokertoi perjantaina tunnelmistaan.
Mailapojakseen hän on Lumine Golf Clubille pestannut luottocaddiensä LauriHämäläisen, joka sai järjestettyä vapaita siviilivirastaan pankissa.
– Laten mukanaolo on tärkeä palanen kokonaisuutta. Missiomme on selvä.Hieno mahdollisuus on edessämme ja siihen tartutaan.
ET:n karsintafinaali käynnistyy lauantaina. Viimeinen kuudestakierroksesta pelataan tulevan viikon torstaina.
Suomalaisista ovat mukana myös Oliver Lindell, Kalle Samooja, LinusVäisänen, Kim Koivu sekä Mikael Salminen.
Ennen karsintaa kortin ET:lle ovat jo lunastaneet Mikko Korhonen, MikkoIlonen ja Tapio Pulkkanen
Lauantaina Roope Kakko lähtee kierrokselleen kello 10.10 Suomen aikaa.
Lähde: Tiedote.































