Petra Olli on ensimmäinen suomalainen painin maailmanmestari 21 vuoteen. Olli paini MM-kultaa Budapestissä voitettuaan loppuottelussa Kanadan Danielle Lappagen pistein 6-5.

– Marko Yli-Hannuksela voitti 21 vuotta sitten, ja minä voitin tällä kertaa. Uskomaton fiilis, Olli sanoi heti finaalin jälkeen lehdistölle.

– Meillä on pieni, mutta vaarallinen joukkue. Yksi painija ja yksi kultamitali. Tämähän on sataprosenttinen tulos, jackpot.

Loppuottelun ratkaisu oli erittäin dramaattinen. Olli johti 5-3, ja viimeisellä sekunnilla Lappage sai suomalaisen mattoon. Tilannetta tutkittiin pitkään videolta, kunnes lopputulos 6-5 julkistettiin.

– Ensin ajattelin, että se oli allepano, ja hävisin ottelun. Onneksi se kääntyi näin. Valmentajat olivat ajan tasalla ja tiesivät, mitä tehdä. Minä vain painin.

– Taktiikkani oli, etten anna käsivarttani vastustajalle. No, se ei ollut kovin hyvä taktiikka, mutta onneksi kävi näin, kertasi Olli.

Entuudestaan Ollilla, 24, ovat palkintokaapissa MM-hopea, kaksi EM-kultaa ja yksi EM-pronssi. Hän edustaa Lappajärven Veikkoja.

https://twitter.com/wrestling/status/1055136641390665728

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)