Nick Kyrgios eteni Meksikon Acapulcon tenniksen ATP-turnauksessa jo välieriin. Australialainen päihitti puolivälierissä sveitsiläisen Stan Wawrinkan alle 24 tuntia sen jälkeen, kun hän oli passittanut itsensä Rafael Nadalin laulukuoroon.

Kyrgiosin voitto Wawrinkasta tuli eräluvuin 7-5, 6-7, 6-4. 23-vuotias aussi on joutunut puurtamaan voittojensa eteen, sillä voitot Nadalista ja Wawrinkasta veivät häneltä aikaa yhteensä viisi tuntia ja 34 minuuttia.

Muut välieriin selvinneet pelaajat ovat John Isner, Alexander Zverev ja Cameron Norrie. Kyrgios kohtaa omassa välierässään yhdysvaltalaisen Isnerin.

Acapulcossa jaetaan palkintorahaa yhteensä 1,8 miljoonaa dollaria.

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)