Brooklyn Nets on päässyt koripallon NBA-liigan pudotuspeleihin viimeksi keväällä 2015. Nyt tuo kuiva jakso on päättymässä. Brooklyn on yksi tämän hetken kuumimmista joukkueista NBA:ssa.
Brooklyn kukisti perjantaina Ison Omenan paikallistaistossa New York Knicksin kotonaan 109-99. Nets on nyt voittanut kuusi ottelua peräkkäin ja hävinnyt vain viisi kertaa viimeisessä 24 kamppailussaan.
Brooklynin ahneimmat miehet löytyivät avausviisikon ulkopuolelta. Theo Pinson pussitti 19 ja Shabazz Napier 18 pistettä. Sentteri Ed Davis saalisti 17 pistettä ja 16 levypalloa. Netsin miehityksestä puuttui Spencer Dinwiddie.
– Meidän penkkipelaajien tehtävä on muuttaa pelin kulkua. Haemme nälkäisesti voittoja. Yritämme vain saada mahdollisimman paljon voittoja ennen All-Star -taukoa, Davis julisti Netsin verkkosivuilla.
Davis keräsi myös Brooklynin päävalmentaja Kenny Atkinsonin kehut.
– Ed oli ratkaiseva pelaaja. Hän luki peliä hyvin. Ed näytti ihan pelintekijältä tuolla kentällä. Hänen kovuutensa ja fyysisyytensä ovat auttaneet meitä niin paljon tällä kaudella, Atkinson ihasteli.
Trey Burke heitti New Yorkille 25 pistettä. Noah Vonleh saalisti 22 pistettä ja 13 levypalloa.
New Yorkin suunta on täysin eri kuin Brooklynin. Knicks on hävinnyt kahdeksan ottelua peräkkäin ja voittanut vain kahdesti viimeisessä 23 kamppailussaan.
Brooklyn (27 voittoa-23 tappiota) majailee Itäisen konferenssin kuudennella sijalla. New York (10-37) on idän toiseksi viimeisellä sijalla.
NBA perjantaina 25.01.2019:
Orlando – Washington91-95
Brooklyn – New York109-99
Cleveland – Miami94-100
Chicago – LA Clippers101-106
Houston – Toronto121-119
Memphis – Sacramento96-99
Dallas – Detroit106-101
Milwaukee – Charlotte108-99
Denver – Phoenix132-95
Utah – Minnesota106-102
































