Miamin regatassa tuuliolot häiritsivät purjehtijoita torstaina.Olosuhteet pistivät olympialuokkien purjehtijoiden taidot koetukselle.

– Purjehdimme neljä lähtöä todella vaihtelevissa keleissä. Välillä tuuli tosi kovaa ja välillä ei ollenkaan. Pitkään päivään mahtui sekä hyviä että huonoja hetkiä, Noora Ruskola summaa.

Ruskola ja Mikaela Wulff ovat ensimmäisessä yhteisessä 49er FX -regatassaan kahdeksantena.Parhaissa asemissa suomalaisista on Laser Radialissa seitsemäntenä oleva Monika Mikkola, joka purjehti torstain ensimmäisessä lähdössä toisena maaliin.

Yhdettätoista sijaa pitävät halussaan Tuuli Petäjä-Sirén RS:X-luokassa ja Oskari Muhonen Finnjollissa. Mikael Hyryläinen on Finnjollissa 12:ntena. Kaarle Tapper kohensi tasaisella päivällä asemiaan suuressa Laser standard -ryhmässä 23:nneksi.

Lähde: Purjehdusliiton tiedote, Kuva: SPV

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)