Mikko Korhonen käynnisti Euroopan kiertueen Omega EuropeanMasters -kilpailun Sveitsin Crans Montanassa torstaina ensimmäistenjoukossa.
Hän selvitti kierroksensa 69 lyönnillä eli yksi alle parin. Omankierroksensa jälkeen Korhonen oli jaetulla 26. sijalla.
Reiältä 10 oman kierroksensa käynnistänyt Korhonen lähti porteista lujaaja oli kuuden ensimmäisen reiän jälkeen jo kolme alle. Pienoistenhankaluuksien jälkeen tulos ehti jo käväistä parissa, mutta päivän neljäsbirdie kolmanneksi viimeisellä reiällä painoi tuloksen lopulta lyönninpunaisen puolelle.
– Ihan kelpo kierros. Ajoittain oli ihan hyvää peliä. Oli mukavaa päästäkentälle pitkästä aikaa ja lyöminen tuntui hyvältä, Korhonen sanoi tiedotteessa.
– Jälkimmäinen ysi oli välillä aikamoista taistelua. Birdiepaikoille onpäässyt lainkaan. Monta hyvää paria tuli pelastettua. Positiivinen päiväkaiken kaikkiaan, hän jatkoi.
Mikko Ilonen teki ensimmäisellä kierroksella tuloksen 71 (+1).
Kisan kärkipaikkaa pitää Saksan Maximillian Kieffer tuloksella -6.
Kilpailussa on mukana peräti neljä suomalaista. Tapio Pulkkanen käynnistikierroksensa kello 13.50 Suomen aikaa ja Kim Koivu kello 15.20.
Perjantaina Korhosen lähtöaika on 14.00 Suomen aikaa.
Lähde: Tiedote.
































