Golfin Euroopan kiertueella pelataan kuluvalla viikolla poikkeusaikataululla. Tavallisesti kilpailut käynnistyvät torstaina, mutta tällä viikolla vasta lauantaina. Kilpailua ei myöskään pelata tavanomaisen neljän, vaan kolmen kierroksen mittaisena.

Syynä poikkeusaikataululle on Ison-Britannian heikentynyt covid-19 -tilanne ja maassa leviävä Intian virusmuunnos. Tilanteen johdosta Saksa ei salli brittien saapua rajojensa sisäpuolelle ennen kuin he ovat viettäneet 10 vuorokautta karanteenissa tai Ison-Britannian ulkopuolella.

Mikko Korhonen lensi Saksaan Tanskasta, jossa hän kilpaili edellisviikolla, jo alkuviikosta. Korhosen brittiläinen caddie Nick Mumfield saapuu kuitenkin paikalle vasta torstaina saatuaan täyteen vaadittavan 10 vuorokauden määräajan.

Hampurissa pelattavassa Porsche European Openissa on jaossa palkintorahaa 1,2 miljoonaa euroa. Kilpailu on viimeinen Euroopan kiertueen U.S. Open minirankingissa, jonka perusteella jaossa on 10 paikkaa kauden kolmanteen majoriin. Mikko Korhonen on listalla kuudentena, joten hyvä suoritus kuluvalla viikolla riittäisi viemään hänet U.S. Openiin.
– Kenttä ei ole kovin tuttu. Kerran olen pelannut Challenge Tourin kisan täällä kymmenen vuotta sitten. Eilen pelasin pro-amin. Huomasin, etten muistanut yhtään reikää. Hyvässä kunnossa kenttä on, joskaan ei osu kauheasti omaan silmään. Visuaalisesti hankala, jotenkin epäselvä tiiltä. Täytyy kehittää hyvä suunnitelma ja pysyä siinä, Korhonen suunnitteli.
– U.S. Open ei hirveästi ole mielessä käynyt. Tämä pelaaminen ja kaikki säätäminen koronan kanssa on ihan tarpeeksi täällä Euroopassakin, stressaavaa hommaa, joten toivottavasti on tarpeeksi bensaa lähteä isoon kisaan, jos paikka aukeaa, hän sanoi tiedotteessaan.

Kilpailussa pelaavat Korhosen lisäksi Janne Kaske, Tapio Pulkkanen, Kalle Samooja ja Sami Välimäki.

Lähde: Mikko Korhosen tiedote

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)