Tenniksen vuoden kolmannessa grand slam -turnauksessa Englannin pääkaupunki Lontoossa pelattavassa Wimbledonissa nähdään täysin tshekkiläinen finaali naisten kaksinpelissä.
Kokenut Karolina Muchova kaatoi trillerissä Coco Gauffin ja kohtaa finaalissa grand slam -turnauksen finaalissa debytoivan 21-vuotiaan Linda Noskovan.
Noskova kaatoi hurjassa vireessä koko vuoden olleen Ukrainan Marta Kostyukin suoraan kahdessa erässä lukemin 6-4, 6-4.
Berliinin WTA-turnauksen nurmella ennen Wimbledonia voittanut tshekkitär selvitti neljännen kierroksen Yhdysvaltain Madison Keysia vastaan yhdellä menetetyllä syötöllä. Puolivälierässä Belgian kokenut Elise Mertens kaatui ilman menetettyjä syöttöjä, mutta ukrainalaista vastaan Noskova murrettiin kertaalleen.
Syitä menestykseen on monia, mutta yksi asia toistuu kentän ulkopuolella aina, kun tulokset ovat kentällä erinomaisia.
– Olen kentän ulkopuolella todella keskittynyt ja levollinen. Se toistuu aina, kun pelaan hyvin, kuten tällä hetkellä. Tällä tasolla jokainen pelaaja on korkealla tasolla. Vain pienet prosentit tekevät ison eron pelaajien välillä.
– Tuntuu, että pelini sopii nurmelle tällä hetkellä tosi hyvin, latasi Noskova.
Noskova veti aamupäivän harjoituksen ennen välierää yhdessä finaalivastustaja Muchovan kanssa Wimbledonin pääkentällä. Kerta oli tshekkipelaajalle ensimmäinen, kun hän ylipäätään käväisi Wimbledonin legendaarisella pääkentällä.
Tshekki saa kolmannen mestari naisten kaksinpelissä neljään edelliseen vuoteen.
Naisten finaali pelataan lauantaina alkaen kello 18:00.
































