Mikko Korhonen pääsee lähtemään golfin Euroopan kiertueen South AfricanOpenin ratkaisevalle neljännelle kierrokselle erinomaisista asemista.

Korhonen jakaa tuloksella 11 alle parin kilpailussa 11. sijaa neljän muunpelaajan kanssa.

Lauantaina Korhonen urakoi kaikkiaan 22 reikää, sillä aamun alkajaisiksihän joutui pelaamaan loppuun ukkosen keskeyttämän toisen kierroksensaneljä viimeistä reikää.

Ne hän selvitti yksi alle parin ja kirjasi toisen kierroksen tulokseksikomeasti kuusi alle.

Kolmannella kierroksella Korhonen jatkoi vahvaa menoaan, ja viimeisteli jokentän toiselle reiälle eaglen. Etuysin loput reiät hän selvitti parein jatehtaili takalenkillä kolme birdietä. Koko päivän aikana Korhonen eitehnyt yhtään bogia.

– Oikeastaan kaikki on toiminut nyt kaksi kierrosta hyvin. Hyvä määräväyläosumia ja putteja sisään. Pitkät raudat ovat olleet jäätävän hyviäpar-kolmosilla, Korhonen kertoi tiedotteessa.

– Yritän antaa mennä ja vetää lyönnin kerrallaan. Kiva tunnelma ja hyvinporukkaa paikalla, kun Rory (McIlroy) pelaa, hän sanoi.

Kolmen kierroksen jälkeen kilpailun kärkipaikalla on Englannin GraemeStorm (-17). Korhonen on englantilaisesta kuuden lyönnin päässä, muttatoisena olevaan Rory McIlroyhin eroa on vain kolme lyöntiä, ja kolmattasijaa jakaviin Jordan Smithiin ja Jbe Krugeriin kaksi lyöntiä.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)