Mikko Korhonen on sijoittunut parhaan suomalaisena jaetulle 26. sijallegolfin Euroopan kiertueen Rocco Forte Sicilian Open -kilpailussa ItalianAgrigentossa. Korhonen teki sunnuntaina tukoksen 72/ +1 ja kilpailussayhteistuloksen -5.
Sunnuntain kierros lähti heikosti liikkeelle ja kuuden ensimmäisen reiänjaksoon Korhonen joutui merkkaamaan kolme bogia. Kokenut kilpailija eitästä kuitenkaan hätkähtänyt, vaan päätti kentän ensimmäisen yhdeksikönkahdella birdiella.
Jälkimmäisellä yhdeksiköllä birdieitä syntyi kaksi, mutta bogeja kolme.
– Aika raskas pettymys tämä on. Huono päivä. En osunut palloon oikeinkunnolla koko päivänä ja olo oli kentällä löysä ja huono. Eipä tässä muutavoi sanoa, hän kommentoi pettyneenä.
Kilpailun voitto ratkotaan jatkorei’illä Ruotsin Joakim Lagergrenin jaRanskan Mike Lorenzo-Veran kesken.
Suomalaisista Oliver Lindell jakoi tuloksella par sijaa 58 ja TapioPulkkanen tuloksella +1 sijaa 62. Kilpailun neljäs suomalainen, KalleSamooja, on Pulkkasen kanssa samalla sijalla. Samoojalla on pelaamattayksi reikä.
Korhonen lentää Sisiliasta Suomeen ja kilpailee seuraavan kerranEnglannissa toukokuun toiseksi viimeisellä viikolla.
Korhonen oli ennen tämänviikkoista kilpailua kiertueen pistelistallasijalla 76. Sijoitus ei tule muuttumaan merkittävästi. Kilpailu olihänelle kauden kymmenes.
Lähde: Mikko Korhosen tiedote






























