Mikko Korhonen pelasi nousujohteisen kilpailun Euroopan kiertueen Aphrodite Hills Openissa Kyproksella. Hän paranteli sunnuntaina sijoitustaan neljä pykälää ja nousi lopputuloksissa jaetulle 17. sijalle. Hänen tuloksensa oli sunnuntaina 68 (-3) ja yhteistulos -18.

– Ihan solidi päivä tänään. Oli hyvin paikkoja tänään, löin hyvin palloa. Ihan ei skooraaminen ole vielä huipputasolla, mutta koko viikon mentiin oikeaan suuntaan. Nyt sitten niin sanotusti pysytään alueella, reset-nappi vain pohjaan ja uuteen viikkoon, Korhonen kommentoi tiedotteessa.

Kilpailu oli suomalaisittain menestyksekkäimpiä kautta aikain. Kalle Samooja ratkaisee voiton uusinnassa Englannin Callum Shinkwiniä vastaan. Sami Välimäki (-17) oli viides ja Tapio Pulkkanen (-5) oli 58:s.

Lähde: Mikko Korhosen tiedote.

LUE MYÖS: Antero Mertaranta lyttäsi Suomen seiväsnaisen tylysti: ”Siis naurettava” (UrheiluAreena.fi)