Suomen moukarinheiton kärkinimi Krista Tervo ei kilpaile viikonloppuna Jyväskylässä järjestettävissä yleisurheilun Kalevan kisoissa.
Suomen Urheiluliitto tiedotti, että Tervo jättää SM-kilpailut väliin alaselässä tuntuneen vaivan vuoksi. Päätöksen taustalla on halu varmistaa paras mahdollinen valmistautuminen elokuun EM-kilpailuihin.
– Tuli pientä tuntemusta alaselkään, ja nyt ei riskeerata mitään, kun mennään kohti EM-kisoja. Keskitytään siihen, että olen EM-kisoissa parhaassa iskussa, Tervo sanoi SUL:n tiedotteessa.
Kotkalaisheittäjä kuuluu Suomen suurimpiin mitalitoivoihin Birminghamin EM-kisoissa. Hän on ollut kuluvalla kaudella erinomaisessa vireessä ja heitti keväällä Bergenissä uuden Suomen ennätyksen 77,35.
Tervo on menestynyt myös kotimaan arvokisoissa. Hän on voittanut Kalevan kisojen moukarimestaruuden neljä kertaa.
Naisten moukarinheitto olisi ollut Jyväskylän Kalevan kisojen ohjelmassa sunnuntaina.
Yleisurheilun EM-kilpailut järjestetään Birminghamissa 10.–16. elokuuta, ja Tervon tavoitteena on olla tuolloin täydessä kilpailukunnossa.
































