Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki erosi tehtävistään häirintätapauksen aiheuttaman julkisuuskohun seurauksena. Muuta vaihtoehtoa hänellä ei enää ollut.
Lehtimäki oli lähetellyt öisiä viestejä naisille ja Olympiakomitea antoi hänelle viime syksynä varoituksen. Tapaus pidettiin salassa. Se olisi pysynytkin poissa Suomen kansan tiedosta, ellei sitä olisi tiettävästi tarkoituksellisesti vuodettu viime viikolla julkisuuteen sen jälkeen, kun Lehtimäki sai Olympiakomitealta jatkosopimuksen.
– Elämme vaikeassa ja epätäydellisessä maailmassa, jossa ihmiset tekevät virheitä. Näyttää siltä, että niihin halutaan suhtautua varsin jyrkästi, kommentoi Olympiakomitean puheenjohtaja Jan Vapaavuori maanantaina tiedotustilaisuudessa.
Vapaavuori painotti, ettei Olympiakomitealla ollut oikeutta kertoa asiaa julkisuuteen. Siinä hän oli oikeassa. Mutta hänen olisi pitänyt myös tajuta, ettei Lehtimäelle missään tapauksessa olisi pitänyt sorvata jatkosopimusta.
Vapaavuoren kommentti virheistä ja jyrkästä suhtautumisesta niihin, on täysin ristiriidassa Olympiakomitean perusarvojen kanssa. Korostaahan Olympiakomitea nollatoleranssia häirintään liittyen.
Muutama vuosi sitten sosiaalisessa mediassa purkautunut Me too-liike käytännössä romutti länsimaissa vanhan kulttuurin, jossa ”johtavat äijät” saivat tehdä, mitä heitä huvitti. Tasa-arvo keikahti kerralla kunnolla eteenpäin.
Juridisesti Lehtimäen varoitus saattoi olla oikeudenmukainen, mutta Lehtimäen jatkosopimus oli vähintäänkin kyseenalainen. Olympiakomitean johto teki emämunauksen kuviteltuaan, ettei häirintätapaus tulisi julkisuuteen.
Suomalaisen urheilun parissa on todettu viime vuosina aivan liikaa häirintätapauksia. Moni tapaus on ollut paljon vakavampi juttu kuin pelkkä häirintä.
Suomen urheilun korkeimman johdon tulisi noudattaa esimerkkiä ja toimia nollatoleranssin mukaan. Jos tähän ei kykene, on parempi jättää tehtävänsä.
Mikään salaisuus ei ole, että Vapaavuori haaveilee tasavallan presidentin tehtävistä. Olympiakomitean puheenjohtajuudessa siihen hommaan on ollut mahdollista hankkia positiivista julkisuutta.
Lehtimäen tapaus on Vapaavuorelle hyvin kiusallinen juttu. Vapaavuoren takia siksi, koska itse häirintätapaus pidettiin piilossa julkisuudelta ja Lehtimäki sai vielä jatkosopimuksen.
Ihmiset tekevät virheitä, mutta korkeimmilta johtajiltaan ihmiset odottavat virheetöntä toimintaa ja tarvittavan kovaa puuttumista ongelmatapauksiin sekä niiden ehkäisyyn.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Mika Lehtimäki erosi tehtävistään – Olympiakomiteassa nyt syvän itsetutkiskelun paikka

































