Lentopallon naisten Mestaruusliigan LiigaPloki on tehnyt pelaajasopimukset Roosa Päykkösen ja Sara Piipon kanssa. Lahjakkaat 17-vuotiaat yleispelaajat opiskelevat Pihtiputaan lukion lentopallolinjalla.

Kausi on -02 syntyneelle 176-senttiselle Päykköselle toinen LiigaPlokissa. Viime kaudella hän edusti LiigaPlokia 18 liigaottelussa ja oli voittamassa Suomen Cupin mestaruutta.

Lisäksi hän oli Plokin 1-sarjajoukkueen kantavia voimia. Roosan kasvattajaseura on Savonlinnan Ajo.

Sara Piippo on ikäluokan -02 lahjakkaimpia pelaajia. Viime kaudella Piippo, 172 cm, pelasi Plokin 1-sarjajoukkueessa ja B-tytöissä sekä kasvattajaseuransa Kiuruveden Luomu-Wolleyn A-tyttöjoukkueessa ja 2-sarjassa.

Sara oli voittamassa nuorten maajoukkueessa 2018 U17 NEVZA:n (Pohjois-Euroopan alue) mestaruutta Tanskassa ja 2019 SM-pronssia Plokin B-tytöissä.

Lähde: Mestaruusliigan tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson ällistytti pukeutumisellaan Kalevan kisoissa (UrheiluAreena.fi)