Tenniksen supertähti Rafael Nadal lähenee jo 100 miljoonan dollarin yhteenlaskettua palkintorahapottia.

Viikonloppuna Nadal varmisti arvokkaan Masters-turnauksen mestaruuden Monte Carlon massakentillä. Hän kuittasi voitosta runsaat 900 000 dollaria. Hänen palkintorahapottinsa kuluvalta kaudelta on 1,5 miljoonaa dollaria.

Koko urallaan Rafa on nyt kasannut palkintorahoja yhteensä 96,1 miljoonaa dollaria. Jos kausi menee loistavasti, hän puhkaisee 100 miljoonan dollarin rajan vielä tänä vuonna.

Toinen miesten ammattilaistenniksen moderni legenda, Roger Federer, on kuitannut urallaan palkintorahaa yhteensä 116,2 miljoonaa dollaria.

Nadal jatkaa ykkösenä ATP:n kaksinpelirankingissa, kakkosena on Federer. Alexander Zverev nousi kolmanneksi. Ranking sivuaa hänen uransa parasta. Merkittävä nousija on Kei Nishikori. Hän kapusi 14 sijaa 22:nneksi. Japanilainen Nishikori hävisi Nadalille sunnuntaisessa loppuottelussa Monte Carlossa.

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)