Martina Hingis kirjautti jälleen kerran nimensä tennishistoriaan perjantaina. Sveitsiläislegenda voitti intialaisparinsa Leander Paesin kanssa Ranskan avointen sekanelinpelin finaalissa Intian Sania Mirzan ja Kroatian Ivan Dodigin 4-6, 6-4, 10-8.

35-vuotias Hingis on nyt voittanut sekanelinpelin kaikissa neljässä Grand Slam -turnauksessa. Hänellä on myös kaikki neljä Grand Slam -titteliä nelinpelissä.

– Mahtava fiilis aina kun pääsee ennätysten kirjoihin. Mukava omata näitä saavutuksia, kun muistelee uraansa, Hingis iloitsi WTA-kiertueen verkkosivuilla.

Myös 42-vuotias Paes on nyt voittanut kaikki neljä Grand Slamia sekä nelinpelissä että sekanelinpelissä.

– Me emme ole niitä nuorimpia eikä meillä ole enää 20 uutta mahdollisuutta tulla Roland Garrosille toteuttamaan tätä, Hingis jatkoi.

Hingis oli 1990-luvun lopussa naistenniksen ykkösnimi kaksinpelissä. Hän voitti viisi Grand Slam -turnausta 1997-99. Vain Ranskan avointen titteli jäi saavuttamatta.

Hingisillä on tilillään yhteensä 22 Grand Slam -titteliä.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)