Miesten lentopallon EM-kisojen lohkovaihe tulee päätökseensä maanantaina.

Suomi on Puolassa tiukan paikan edessä, sillä lohkovaiheen viimeisessä ottelussa vastaan asettuu kivenkova Serbia, joka on jo varmistanut jatkopaikkansa.

Suomi on voittanut Viron, mutta hävinnyt Puolalle, joka taas hävisi Serbialle.

– Serbia on Puolan-tyylinen joukkue. Sillä on kolme maailmanluokan keskitorjujaa ja erinomaiset yleispelaajat Nemanja Petric ja Uros Kovacevic. Hakkureista Aleksandar Atanasijevic on ollut maailmanluokan iskijä, mutta Drasen Luburic on ottamassa hänen paikkaansa. Luburic ei ehkä lyö niin kovaa, mutta hän on kärsivällinen ja hänellä on hyvä ulottuvuus. Passari Nikola Jovanovicin pelaamisesta on löydetty jotain asioita, joihin voidaan iskeä kiinni, Suomen maajoukkueen pelianalyyseistä vastaava apuvalmentaja Mikko Häyrinen kertoo liiton tiedotteessa.

Suomen libero Lauri Kerminen lähtee erittäin luottavaisin mielin Serbian kaatoon.

– Me ollaan pelattu tosi hyvää lentopalloa, mutta eilisessä pelissä 20 pisteen jälkeen jäi peli vähän vajaaksi. Vielä ollaan kuitenkin positiivisen puolella. Lohko on yhä auki, eikä mitään olla hävitty vielä, Kerminen sanoo.

Lohkon kolme parasta pääsevät jatkopeleihin.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)