Laura Markkasen edustaman Chicago Bullsin tuska sen kuin kasvaa koripallon NBA-liigassa. Chicago on hävinnyt yhdeksän ottelua peräkkäin ja nyt tuli taas synkkiä uutisia sairastuvalta.
Chicagon tulokassentteri Wendell Carter Jr loukkasi peukalonsa tiistaina Los Angelesissa ja oli sivussa torstain Denver-ottelusta. Tarkempien tutkimusten jälkeen lääkärit ovat suositelleet Carterille leikkausta.
Mikäli Carter menee leikkaukseen, on hän sivussa 8-12 viikkoa.
– Olemme menettäneet kaksi parasta puolustuspelaajamme, Justin Holiday kaupattiin muualle ja Carter on nyt loukkaantunut. Jonkun on noustava esiin. Tarvitsemme fyysisyyttä, Bullsin päävalmentaja Jim Boylen kuulutti ESPN:n mukaan.
Chicago varasi Carterin viime kesän NBA-draftissa numerolla seitsemän. Hän on kirjauttanut tulokaskautensa keskiarvoiksi 10,3 pistettä, 7,0 levypalloa ja 1,3 blokkia.

































