Hiihdon MM-kisat alkoivat keskiviikkona hiihtokarsinnoilla ja avajaisilla. Tosimielellä kisat käynnistyvät torstaina. Ohjelmassa on naisten mäkikarsinta sekä miesten ja naisten sprinttihiihdot.
Kello 14 alkavassa naisten mäkikarsinnassa Suomella on kolme edustajaa. MM-kisojen alla maailmancupissa kahdesti kymmenen joukkoon ponkaissut Julia Kykkänen on Suomen ykköstykki ja selvittänee karsinnan helposti. Suomen kahdella muulla edustajalla Susanna Forsströmillä ja Jenny Rautionaholla kisapaikan saavuttaminen on haastavampaa.
Kisojen ensimmäiset mitalit jaetaan sprinttihiihdoissa. Karsinnat alkavat kello 15 ja finaalit kello 17.30.
Suomalaisista naisten sprinttiin osallistuvat Andrea Julin, Mari Laukkanen, Katri Lylynperä ja Susanna Saapunki. Miesten sprintissä kisaavat suomalaisista Ristomatti Hakola, Martti Jylhä, Anssi Pentsinen ja Matias Strandvall.
Sprinteissä suomalaisilta ei odoteta mitalia. Ampumahiihtäjänä paremmin tunnettu Mari Laukkanen on potentiaalinen yllättäjä. Hän pärjäsi maailmancupin kisassa aiemmin tällä kaudella hyvin.
































