Ahman Green, 49, paljastaa sairastavansa Parkinsonin tautia. NFL-seura Green Bay Packersin legenda toi diagnoosinsa julki Go Long with Tyler Dunne -podcastissa.
Green kertoi saaneensa diagnoosinsa tammikuussa 2025. Ennen tämän viikon haastattelua se oli vain hänen perheensä ja läheisten ystävien tiedossa.
– Jalkani nykivät kun nukuin. Tiesin, että jotain oli meneillään jo kauan ennen sitä. Otin yhteyden lääkäreihin ja sain testien jälkeen lopulta diagnoosin, Green paljasti podcastissa.
Green kuvailee lyhyen muistinsa olevan tällä hetkellä ruvella.
– Minun täytyy muistuttaa itseäni asioista. Esimerkiksi kun tapaan ensimmäistä kertaa jonkun ja kuulen nimen, minun on toistettava se nimi itselleni. Yritän joko toistaa sen tai kirjoittaa ylös.
Green pitää hallussaan Packersin juostujen jaardien ennätystä (8322 jaardia). Hän juoksi vuonna 2003 Packersin yhden kauden ennätyksen (1883 jaardia).
Green edusti Packersia ensin vuodet 2000-2006. Käytyään välissä Seattle Seahawksissa ja Houston Texansissa, legenda palasi seuraan vuonna 2009.
Toistaiseksi Parkinsonin tauti on pysynyt Greenillä hallinnassa.
– Minulla on ohjat tilanteessa. En aio antaa tämän hallita minua. Olen ottanut joitakin lääkärien määräämiä lääkkeitä, mutta omalta osaltani ruoka on lääkkeeni.
Parkinsonin tauti on hitaasti etenevä liikehäiriösairaus. Se aiheuttaa vapinaa, yleisen liikkumisen hidastumista, lihasjäykkyyttä sekä muita oireita.

































