Mikko Oivasen edustama Olympiacos Piraeus kuittasi PAOK:ille kolmen kauden kalavelat viemällä Kreikan lentopallomestaruuden suoraan kolmessa ottelussa. Mestaruus ratkesi keskiviikkona, kun Olympiacos löylytti thessalonikilaisia reippaalla kädellä erin 3-0 (25-22, 25-21, 25-20).
– Komeasti hoideltiin pelit kotia – kaksi viimeistä vieläpä 3-0, niin ei siinä PAOK:illa ollut paljoa sanottavaa. Itselle varmasti paras finaalisarja koskaan, kovat pelit ja tänään taas isossa roolissa, ottelupallon kenttään lyönyt Oivanen (19/+13) myhäili.
Tätä tukevat myös tilastot. Suomalaishakkuri takoi kolmeen loppuotteluun tehot 50/+35. Liigamestaruuden lisäksi Olympiacos voitti myös liigacupin. CEV:n Challenge Cupin loppuottelussa italialainen Ravenna oli vahvempi. Samoin kävi Kreikan Cupin välierässä PAOK:ia vastaan.
– Heikoimmat pelit tulivat pahaan saumaan. Tuolloin koko porukalla oli huonompi jakso, kun kova ottelutahti otti veronsa. Mestaruus on kuitenkin kolmen vuoden tauon jälkeen se kaikkein tärkein asia, joten kaikki tyytyväisiä, Oivanen summasi.
Kesäsuunnitelmiin kuuluu muutaman viikon lomailu Puolassa ja Suomessa sekä tietenkin treeniä. Ennen lähtöä Kreikasta neuvotellaan myös jatkokuvioista.
– Kun mestaruus tuli, niin jatkosta neuvotellaan. Muuten ei olisi tarvinnut edes keskustella. Mielelläni jatkaisin täällä.
Loppukuussa 32 vuotta täyttävä Oivanen on pelannut Suomen ja Kreikan lisäksi ammattilaisena Turkissa, Puolassa, Ranskassa, Qatarissa, Kiinassa ja Iranissa. Aikuisten maaotteluita Huittisen miehelle kertyi vuosina 2005-15 kaikkiaan 214.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote






























