Suomen miesten käsipallomaajoukkue avasi EM-karsinnat ennakkoon erittäinvaikealla ottelulla Tshekin vieraana. Suomi taisteli erinomaisestiPlzenissä pelatussa ottelussa, mutta loppulukemat kirjattiin Tshekineduksi 31-27 (15-12).
Suomi kävi ottelun alussa johdossa tilanteessa 1-2 ja vielä numeroissa5-6, mutta jakson loppua kohden Tsekki otti peliä enemmän haltuunsa.Mitään repeämistä numeroissa ei kuitenkaan tapahtunut ja tauollementäessä Suomi oli vielä hyvin kolmen maalin tuntumassa.
Heti tauon jälkeen Tshekki näytti jo olevan karkaamassa, mutta Suomitaisteli itsensä takaisin peliin mukaan. Sama haitariliike jatkui läpitoisen jakson. Suomi nousi kerta toisensa jälkeen isäntien tuntumaanja reilu kolme minuuttia ennen ottelun loppua eroa oli vain kaksimaalia Tshekin hyväksi. Lopun isännät kuitenkin hoitivat varmasti jaottivat karsinnan avauspisteet.
Tappiosta huolimatta Suomen pelissä oli paljon hyvää. MaalivahtiMikael Mäkelä pelasi erinomaisen ottelun ja koko joukkueen pelaamistaleimasi peräänantamaton taistelu.
Päävalmentaja Kaj Kekki kiitteli pelaajiaan hyvästä esityksestäottelun jälkeen.
– Jos häviää neljällä maalilla, niin silloin on kuitenkin aikalähellä. En sitten tiedä, harmittaako enemmän tällainen tappio vai se,että tulisi selkään 15 maalilla, Kekki sanoi.
– Olosuhteisiin nähden pelasimme hyvin. Meiltä puuttuu pelaajia jakansainvälisen tason oikea takamies. Siinä pelanneet Oscar Kihlstedtja Benny Broman suoriutuivat kuitenkin erittäin hyvin. 27 maaliatällaisessa ottelussa on hyvä, puolustusta pitää vielä parantaa,vaikka ihan miehekäs esitys tämä puolustuksellisestikin oli. Kaikenkaikkiaan hyvä taistelu joukkueelta.
Suomi kohtaa toisessa EM-karsintaottelussaan Valko-Venäjän VantaanEnergia Areenalla lauantaina.
Lähde: Käsipalloliitto

































