Laser-luokan päivän kolmas ja viimeinen lähtö saatiin lopulta ajettua. Kaarle Tapper menetti pahasti asemiaan ollen lähdössä 29.

Lähtöä yritettiin jo kerran aiemmin, mutta tuuliolosuhteet olivat sen verran vaikeat, että se keskeytettiin. Lopulta olosuhteet hellittivät sen verran, että kisa saatiin käytyä.

Ennen lähtöä kokonaiskilpailussa toisena ollut Tapper menetti pahasti asemiaan, sillä hän jäi kauaksi kärkisijoista. Tapper jäi heti alkuun kauas kärjestä ja ylitti maalilinjan lopulta sijalla 29.

Lähdön voitti kilpailua johtava Pavlos Kontides, joka vankisti asemiaan kärjessä. Tenkanen putosi yhteistuloksissa viidenneksi. Mitaliin on nyt matkaa viisi pistettä, joten Tapperilla on edelleen hyvät mitalisaumat.

Kilpailu jatkuu jälleen torstaina. Laser-luokassa kisataan yhteensä 11 lähtöä, joista viimeinen on niin sanottu mitalilähtö johon pääsee kymmenen parasta.

LUE MYÖS: Pikajuoksutähti Julia Henriksson hempeili SM-liigatähden kanssa (UrheiluAreena.fi)