Ensi kaudella miesten Ykköspesis-sarjassa piti pelata maineikas Jyväskylän Kiri, mutta seura on päättänyt luopua sarjapaikastaan.

Kiri luopuu kokonaan huippupesäpallotoiminnastaan.

– Koska Jyväskylän asianmukaisista pesäpallo-olosuhteista ei ole saatu varmuutta kesälle 2018, eikä sen jälkeiselle ajalle, Jyväskylän Kiri ei ole syksyn 2017 aikana hakenut superpesislisenssiä kaudelle 2018, johtokunnan tiedotteessa todetaan.

– Nyt Jyväskylän Kiri luopuu myös 2018 ykköspesislisenssistä ja neuvottelee tulevaisuuden yhteistyöstä muiden seurojen kanssa, johtokunta päätti.

Ykköspesikseen ei nosteta Kirin tilalle uutta seuraa, vaan sarja pelataan ensi kaudella 11 joukkueen voimin.

Kiri on perinteikäs seura, joka on pelannut Superpesistä vuosien ajan. Seura on Suomen menestyneimpiä mitalitaulukossa.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)