Julia Kykkänen oli mäkihypyn maailmancupin päätöskilpailussa Venäjän Chaikovskyssa sijalla 28. Maailmancupin loppupisteissä suomalainen oli 29:s.
– Kausi hypätty ja pisteitä tuli kaikista viimeisistä kisoista, sillä tavalla on kausi hyvä päättää tähän. Nyt loppupuolella vaan meinasi puhti loppua kesken, miettii Kykkänen loppukauden suorituksiaan Hiihtoliiton tiedotteessa.
Kykkäsen valmentaja Kimmo Kykkänen summaa suojattinsa vaikeaa kautta seuraavasti.
– Haastava kausi kaiken kaikkiaan. Alkuvaikeuksien jälkeen kuitenkin sen verran pystyi sinnittelemään, että sai TOP30:een hilattua itsensä tähän loppukauteen. Siihen pitää jollain lailla olla tyytyväinen. Ensi kautta kohti ja yritetään lähteä miettimään asioita uusilta pohjilta, niin eiköhän se lähde kulkemaan, kokoaa Kykkänen.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote

































