Sunnuntaina Salibandyliigaa pelataan Tampereella ottelulla Classic – OLS. Classicin kokoonpanoon palaa kolme pelikuntoon toipunutta pelaajaa. Yksi heistä on tenniskentiltä tuttu Jarkko Nieminen. Pelivalmiita ovat myös Krister Savonen ja Joonas Pylsy.

Lauantaina Koovee nousi karsijan paikalta kaataessaan kotonaan SalBan 9-1. Tamperelaisten taakse jäi LASB, joka taipui illan toisessa ottelussa kotonaan OLS:lle 5-8.

Tampereella SalBa sinnitteli avauserän maalin erolla, mutta toisessa Koovee ratkaisi pelin, kun Perttu Koljonen osui kahdesti ja Mikko Immonen kerran. Kooveen ykkösketju kantoikin tänään mallikkaasti vastuuta, kun Koljonen tehtaili lukemat 3+1, Immonen 2+2 ja Samuli Salomaa 2+1.

Ratkaiseva ero syntyi ottelun alkupuolella myös Lahden Suurhallissa, jossa Tatu Kiipeli ja kahdesti iskenyt Juho Sorri laukoivat oululaiset 17 minuutissa kolmen maalin johtoon. Pelin puolivälissä Petteri Kääriäinen teki lukemiksi jo 1-6. LASB kaventeli ottelun toisella puoliskolla muttei kyennyt kuromaan eroa enää kahta maalia pienemmäksi.

Lähde: Salibandyliiton tiedote

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)