Uusia, pidempiä seipäitä testannut Wilma Murto on avannut yleisurheilun hallikauden seiväshyppykisan voitolla Tampereella lauantaina. Murto ylitti 440 ja oli lähellä 450:n ylitystä.
– Seipäät ovat samaa merkkiä ja mallia kuin ennenkin, mutta pidempiä mitä olen aiemmin käyttänyt. Tämä kilpailu oli niiden sisäänajoa, Murto kertoo Urheiluliiton verkkosivuilla.
Salon Vilpasta edustava Murto taivutti viime kesänä Suomen ennätyksen 472 ja oli Tokion olympiakisoissa viides. Nyt takana on hyvin sujunut syksyn ja alkutalven harjoituskausi.
– Harjoittelu on mennyt tosi hyvin. Olen päässyt ominaisuuksissa eteenpäin. Varsin reaktiivisuus ja -kimmoisuus, joka ei ole ollut minun vahvuuteni, on ollut harjoittelussa painopiste ja kehittynyt.
– Myös kuopalletulonopeuksissa on 12 askeleen vauhdilla tullut selkeä tason nosto viime kevääseen verrattuna. Se on hyppäämisen kannalta tärkeä asia, Murto jatkaa.
Hallikauden ensimmäisessä kisoissa Murron haaste on totuttelu uusiin 475 senttiä pitkiin seipäisiin. Aiemmin käytössä oli 460-senttiset seipäät.
– Näillä seipäillä seipään kaaren profiili muuttuu ja myös se fiilis, miltä seiväs kädessä tuntuu, mutta hyvällä tekniikalla kun menee, ne eivät hyppäämisen kannalta ole helpompia tai vaikeampia, vain uusia, Murto kertoo.
– Nyt oli hyvä päästä kokeilemaan niitä kilpailussa, sillä treeneissä näihin on vaikea totutella.
Murron seuraava kilpailu on näillä näkymin ensi viikolla Britanniassa.
Toiseksi Tampereella sijoittui Oulun Pyrinnön Elina Lampela, joka ylitti 430 ja teki hyviä yrityksiä omasta halliennätyskorkeudestaan 440. Ulkoradoilla Lampela on ylittänyt 453.
Esbo IF:n Saga Andersson oli kolmas ylitettyään 410 ja Nurmijärven Yleisurheilun Maria Kytölä neljäs halliennätyksellään 490.
Manninen ja Vakkilainen ennätysvauhdissa
Tampereella juostiin mainioita aikoja 60 metrin aidoissa.
Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Ilari Manninen voitti 60 metrin aidat ennätyksellään 7,75 juostuaan jo alkuerissä 7,81, eli sadasosan alle entisen ennätyksen.
Vantaan Salamien Jenna Vakkilainen, 16, voitti naisten 60 metrin aidat ennätyksellään 8,37 ja pinkoi alkuerissä 8,44. Voittoajallaan Vakkilainen nousi 17-vuotiaiden sarjan kaikkien aikojen hallitilastossa toiseksi.
Lähde: SUL:n verkkosivut
Lue myös:Ambulanssi paikalle, hiihdon SM-kisat keskeytettiin – IS: katastrofaaliset olosuhteet































