Liverpool oli jälleen aktiivisena siirtomarkkinoilla yrittäessään vahvistaa joukkuettaan. Seuralegenda Jamie Carragher ei ollut täysin vakuuttunut seuran toimista.
Liverpool hankki kesän aikana kaksi laitahyökkääjää, mutta Carragherin mukaan suurin ongelma on edelleen Mohamed Salahin jättämä aukko oikealla laidalla. Bradley Barcolan hankinta vahvistaa hyökkäystä, mutta ranskalainen pelaa ensisijaisesti vasemmalla.
– Mielestäni siirtoikkuna oli Liverpoolin kannalta ihan hyvä. Tärkeintä oli vahvistaa laitoja, ja he toivat kaksi laitahyökkääjää, Carragher arvioi Sky Sportsilla.
– Todellinen tähti on Barcola ja hänestä puhutaan Salahin korvaajana, vaikka hän pelaa toisella laidalla. Liverpoolilla ei ole varsinaista oikean laidan hyökkääjää. Meillä ei ole siellä vasenjalkaista pelaajaa kuten Mo Salah.
Carragher näkee puutteita myös muilla osa-alueilla eikä siirtoikkuna mennyt Carragherin mielestä Liverpoolilta täysin putkeen.
– Olen pettynyt. En oikein tiedä, mitä aiomme tehdä oikealla laidalla tällä hetkellä. Joukkue ei näytä tasapainoiselta. Liverpoolilta puuttuu pelaajia laitapuolustajan tonteilta ja luultavasti myös yksi keskikenttäpelaaja.

































