Kittilän Levillä laskettiin tänään pujottelun Eurooppa-cupin kauden toinen kilpailu. Suomen 10-henkisen joukkueen paras oli Jens Henttinen, jonka mahdollisuudet parempaan sijoitukseen karkasivat ensimmäisen laskuun virheeseen Levi Black -rinteen jyrkällä osuudella. Henttinen oli lopulta kisassa viidestoista.
– Kantti nappasi jotenkin kiinni ja lensin kauas kepistä. Jouduin käytännössä pysähtymään ja siinä meni aikaa niin paljon, että kisa oli siinä. Mutta kokonaisuutena tämä ja eilinen on ollut hyvää tekemistä, ja hyvällä fiiliksellä jatketaan kautta, Henttinen summasi alppimaajoukkueen tiedotteen mukaan.
Eilisessä Levin Eurooppa-cupin avauksessa kahdeksanneksi yltänyt Joonas Räsänen oli tänään Itävallan Marc Digruberin voittamassa kilpailussa 16.
– Ensimmäinen veto onnistui tänään hyvin, mutta toisessa tuli yläosassa virheitä, enkä saanut niiden jälkeen heti rytmistä kunnolla kiinni. Kaiken kaikkiaan olen tyytyväinen näihin kahteen päivään. Nyt kun vielä saadaan viimeinenkin terä katkaistua viime päivinä vaivanneilta korva- ja poskiontelotulehduksilta, niin kausi jatkuu oikein positiivisissa merkeissä, Räsänen kertasi tiedotteessa.
Muita suomalaisia ei kisan toisella kierroksella nähty.






























