Happee on solminut nelivuotisen pelaajasopimuksen 22-vuotiaan maalivahdin Markus Laakson kanssa, seura tiedotti tiistaina.

EräViikingeistä Jyväskylään siirtyvä veräjänvartija on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt kartuttaa kokemusta jo kuuden Salibandyliigakauden ajalta.

Niin Tapanilan Erää kuin EräViikinkejäkin urallaan edustaneen Laakson palkintokaapista löytyy muun muassa SM-hopea, Suomen Cup -kulta sekä nuorten SM-kulta. Lahjakkaan torjujan vyölle on kertynyt lisäksi kuusi nuorten maaottelua ja nuorukainen on jo kolkutellut miesten maajoukkueenkin portteja.

Happeen toiminnanjohtaja Pasi Kotilainen näkee Laakson tulevaisuuden Jyväskylässä valoisana.

– Tällä siirrolla saamme turvattua liigajoukkueen maalivahtitilanteen pitkäksi ajaksi tästä eteenpäin. Maajoukkuetasoisia maalivahteja ei Suomessa ole liikaa, joten Markuksen tulo Jyväskylään takaa maalivahtiosastollemme tarvittavan leveyden Tuomas Turusen lopetettua huipputasolla pelaamisen. Markus sai opiskeluasiansa täällä järjestykseen avustuksellamme ja on hienoa aloittaa matka lahjakkaan urheilijan kanssa, Kotilainen hehkutti seuran tiedotteessa.

Laakson aikaisempi pelaajasopimus EräViikinkeihin on purettu yhteisymmärryksessä seuran kanssa.

https://twitter.com/HappeeFloorball/status/902474828598452224

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)