Futsal-Liigassa pelattiin lauantaina viisi ottelua.
Lauantaina KaDy kävi hakemassa Tampereen Tesomalta PP-70:n vieraana jatkoaikavoiton. Dynamo onnistui kuittaamaan kaksi sarjapistettä, kun pelaaja-valmentaja Mikko Kytölä laukoi jyväskyläläiset voittoon 13 sekuntia ennen jatkoajan päätössummeria ja edessä siintänyttä voittomaalikilpailua.
Pirteästi esiintynyt, nuori ja aktiivinen PP-70 onnistui ensimmäisen puoliajan lopussa käymään 1–0-johdossa, kun Matias Hovi päätti vastahyökkäyksen onnistuneesti. Kytölä tasoitti ennen taukosummeria PP-70:n kasvatti Sergei Korsunovin syötöstä.
Toisella puoliajalla Korsunov vei Dynamon 1–2-johtoon Kytölän syötöstä, mutta PP:n Joona-Petteri Valkama onnistui tasoittamaan loppuminuuteilla. Mikko Kytölä iski voittomaalin jatkoajanloppuhetkillä.
– Ei ole helppoa voittaminen meille. Tällä kertaa kuitenkin se tuli jatkoajalla, ja se oli ehdottomasti tärkeää mentaalisesti. Laajemmalla peluutuksella lähteminen todennäköisesti säästi jalkoja niin, että jaksoimme painaa lopussa vielä voiton kotiin, Mikko Kytölä puntaroi ottelun päätyttyä.
Muissa otteluissa sarjajohtaja Sievi FS kukisti jatkoajalla Leijona Futsalin. Varsinainen peli päättyi tasan 3-3 ja ratkaisun iski Juho Väinälä Rami Tirkkosen syötöstä.
SoVo iski kotonaan kumoon Tervarit lukemin 9-3, Espoossa GFT kellisti FC Kemin 7-3 ja Riemu voitti jatkoajalla PJK:n 5-4.
Futsal-liiga siirtyy sunnuntaina pelien jälkeen kahden viikon maaottelutauolle.

































