Tokion olympialaisissa saatiin jännittää todenteolla tiistaina, kun Ruotsin seivästähti Armand Duplantis yritti uskomatonta maailmanennätystä.

Olympiakultaa voittanut ruotsalainen varmisti mestaruutensa, kun Yhdysvaltain Chris Nilsen pudotti riman korkeudesta 602 kolmesti.

Duplantis meni puolestaan 602:sta yli heti ensimmäisellä yrityksellään ja sen jälkeen hän lähti ME-jahtiin.

Rima hilattiin korkeammalle kuin vielä koskaan: lukemaan 619.

ME oli lähimpänä Duplantisin ensimmäisellä yrityksellä: ilmaa jäi reilusti väliin, mutta ruotsalaisen rinta osui rimaan ja se putosi.

Toisella yrityksellä ruotsalainen ei päässyt edes rimalle, mutta kolmannella yrityksellä hän oli taas kiusallisen lähellä ME:tä, mutta rima putosi.

USA:n Chris Nilsen otti hopeaa ja Brasilian Thiago Braz pronssia.

Teksti Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Antero Mertaranta lyttäsi Suomen seiväsnaisen tylysti: ”Siis naurettava” (UrheiluAreena.fi)