Chicago Blackhawksin supertähti Connor Bedard loukkaantui harjoituskaudella. Hänen toipumisestaan on saatu kuitenkin hyviä uutisia.
21-vuotiass Bedard loukkasi kesällä olkapäänsä törmättyään kovalla vauhdilla laitaan. Hän joutui käymään heinäkuussa leikkauksessa, ja hänen arvioitiin joutuvan huilaamaan noin neljän kuukauden ajan.
Nyt Bedard on kuitenkin palannut jääharjoitteluun alle kaksi kuukautta loukkaantumisensa jälkeen. Nopeasta paluusta huolimatta Blackhawksin ei odoteta kiirehtivän nuoren tähtensä paluuta peleihin.
Bedard kärsi jo viime kaudella oikean olkapään vammasta ja oli sivussa 12 ottelusta. Siitä huolimatta hän teki 69 ottelussa 75 (30+45) tehopistettä, joka oli hänen uransa paras noteeraus.
Blackhawksissa toivotaan, että tämän kesän leikkaus ratkaisee olkapääongelmat pysyvästi. Seuran tulevaisuus on vahvasti rakennettu Bedardin ympärille.
































