Detroit Lionsin pelinrakentaja Matthew Stafford tulee olemaan tulevalla kaudella NFL-historian kalleiten palkattu pelaaja. Asiasta uutisoi ESPN maanantai-iltana lähteisiinsä nojaten.

Tuleva sopimus on arvoltaan minimissään 92 miljoonaa dollaria ja siihen tulee vielä 50 miljoonaa taalaa bonuksia päälle. Viiden vuoden aikana Stafford ansaitsee siten 27 miljoonaa dollaria vuodessa, mikä on monta miljoonaa enemmän kuin Oakland Raidersin Derek Carrin palkka. Carr kuittaa kaudessa ”vain” 25 miljoonaa bonuksineen.

Aiempi ennätys minimipalkasta oli kuitenkin Indianapolis ColtsinAndrew Luckin nimissä ja minimipalkka oli miehellä 87 miljoonaa viidessä vuodessa.

Stafford on pelannut Lionsin paidassa kahdeksan kautta. Vuodesta 2011 alkaen Stafford on aloittanut jokaikisen Lionsin pelin. Urallaan mies on tehtaillut 187 touchdownia.

https://twitter.com/Lions/status/902357381203599360

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)