Beach volleyn kotimaankiertueen avausosakilpailun pääsarjan avauspäivä Sastamalassa voidaan tiivistää yhteen lauseeseen: ”On upea päästä taas pelaamaan!” Ennakkosuosikit olivat kovia, mutta muutama yllätyskin nähtiin, kuten lajin luonteeseen kuuluu.
Suomen ehdottomaan kärkikaartiin kuuluva Taru Lahti-Liukkonen ei murehtinut enää laisinkaan sitä, että kansainväliset pelit ovat tällä hetkellä poikki.
– Aivan ihanaa päästä pelaamaan. Tuntuu todella kivalta. Tässä on suorastaan nostalgiset fiilikset pelata kotimaankiertueella. Mahtavaa pelata lajia, jota rakastaa, Lahti-Liukkonen hehkui.
Lahti-Liukkonen totesi nauttivansa pelaamisesta todella paljon Sastamalan hiekoilla.
– Totta kai olimme ennakkosuosikkeja näissä peleissä, mutta ei tässä helpolla päästy, Liukkonen-Lahti totesi.
Naisissa välieriin ovat jo varmoja lauantain suvereeneilla esityksillä Taru Lahti-Liukkonen – Anniina Parkkinen ja Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen. Nelikon herkullisen finaalikohtaamisen edessä ovat kuitenkin vielä sunnuntaiaamun välierät.
Miesten puolella välieräpaikkansa sunnuntaille varmistivat jo kolmella voitolla lauantaina Santeri Siren – Jyrki Nurminen sekä Saku Viljamaa – Jarmo Viljamaa.
Naisten puolivälierät käynnistyvät sunnuntaina kello 9 ja miesten tuntia myöhemmin. Välierät ovat vuorossa kello 11-14 alkaen ja finaaleita pelataan kello 15 ja 16.
Lähde: Lentopalloliitto































