Ukrainan ampumahiihtoliitto on vahvistanut Sergei Sednevin olevan yksi urheilijoista, joiden dopingnäyte on uuden tutkinnan jälkeen paljastunut positiiviseksi. Sednev antoi positiivisen näytteensä 22. tammikuuta 2013 Anholzissa. Uransa Sednev on jo lopettanut.

Kansainvälisen ampumahiihtoliiton IBU:n puheenjohtaja Anders Besseberg ilmoitti NRK:lle, että uusissa tutkimuksissa on paljastunut useita dopingkäryjä. Kärynneet urheilijat vahvistetaan tiedotustilaisuudessa tällä viikolla.

Dopingasiantuntija Timo Seppälä on epäillyt, että käryjä voisi tulla viime vuosikymmenellä annetuista näytteistä. Sednevin näyte on huomattavasti tuoreempi.

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)