
Sauber-talli jatkaa pisteittä Meksikon F1-kilpailun jälkeen Valtteri Bottaksen sijoituksen oltua 14:s ja Zhou Guanyun 15:s.
Kolme kuljettajaa keskeytti, mutta pisteille Bottaksella ei ollut mitään jakoa. Sauber-auton kilpailukyky ei ole riittänyt pistesijoille koko kauden aikana, eikä mitään kehitystä muihin verrattuna ole tapahtunut.
– Maksimoimme suoritustasomme tänään, mutta tulos ei ollut niin hyvä kuin toivoin. Paransimme kuitenkin ja sen voimme ottaa mukaan seuraavaan kisaan, Bottas kommentoi Sauberin tiedotteessaviitaten aika-ajovauhtiinsa, joka riitti toiselle aika-ajojaksolle.
Bottas on tallinsa julkaisemissa kisakommenteissa toistanut itseään. Rohkaisevaa kuulemma on.
– Vauhtimme oli tasaista lähimpiin kilpailijoihimme verrattuna, mikä antaa meille luottamusta tuleviin kisoihin, hän ilmoitti.
Bottaksella ei ole ensi kaudeksi edelleenkään sopimusta. Hän ei ole päässyt Sauberin kanssa yhteisymmärrykseen ja saattaakin siirtyä Mercedeksen varakuljettajaksi.