MotoGP-legenda Valentinto Rossin, 42, odotetaan julkistavan isoja uutisia toukokuun viimeisenä viikonvaihteena Mugellon radalla ajettavan Italian GP:n yhteydessä.

Rossin uskotaan vahvistavan tuolloin lopullisesti, että hän lähtee omistamallaan VR46-tiimillä kaudella 2022 MotoGP-luokkaan. Suurempi uutinen on se, että pyöräksi on valikoitunut Gazzetta dello Sportin tietojen mukaan Ducati.

Rossi kävi neuvotteluja myös Yamahan ja Aprilian kanssa, mutta Ducati oli tarjonnut ”Tohtorille” lopulta parhaan diilin.

Rossi kilpailee tällä kaudella Yamahan Petronas-satelliittitiimissä. Sopimus kattaa tämän kauden. Rossi on kertonut, että hän ei ole valmis valottamaan omaa tulevaisuuttaan vielä Mugellossa.

– Keskustelen asiasta Petronasin ja Yamahan kanssa tarkemmin kauden puolivälissä. Yhdeksän kisan jälkeen on kesätauko ja teen siihen mennessä päätöksen siitä, jatkanko ensi kaudella, vai päätänkö urani tähän vuoteen. Yhdeksän kisaa, Rossi painottaa indonesialaiselle tv-kanavalle.

MotoGP-sarja saavuttaa puolimatkan krouvinsa 25.-27. kesäkuuta Assenin radalla Hollannissa.

LUE MYÖS: Sami Pajari teki yhden asian harvinaisen selväksi – Juha Kankkunen näytti vihreää valoa (RalliF1.fi)