Teemu Suninen lähtee hakemaan voittoa WRC2-luokasta tänä viikonloppuna Portugalin rallissa. M-Sportin Ford Fiestaa ohjastava suomalainen on ollut Portugalissa kahdesti palkintopallilla, kerran WRC2-luokassa ja kerran pääluokka WRC:ssä.

– Muistoni Portugalista ovat hyviä. Se on aina ollut yksi suosikkiralleistani ja sieltä on muutamia hyviä tuloksia. Jos vauhti on hyvää niin tavoittelen voittoa. Pääasia on tuoda hyviä tuloksia autolle ja yrittää saada palkintopallisijoituksia sekä tiimille että minulle, Suninen sanoi M-Sportin verkkosivuilla.

WRC2-luokkaan oli ilmoittautunut tusina autoa. Koronavirustartunnan saanut Andreas Mikkelsen joutuu kuitenkin jäämän pois. Sunisen haastajia ovat kuitenkin muun muassa Esapekka Lappi, Oliver Solberg, Mads Östberg ja Nikolai Gryazin.

– WRC2-luokassa on kovaa kilpailua tällä kaudella ja siinä on paljon hyviä kuskeja. Odotan todellakin innolla haastetta. Minä pystyn lyömään nämä kuskit ja olen lyönyt heidät, Suninen totesi.

https://twitter.com/MSportLtd/status/1392841390887866371

LUE MYÖS: Nyt se on varmaa: Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus (UrheiluAreena.fi)