Uruguayn päävalmentaja Marcelo Bielsa otti täyden vastuun joukkueensa MM-pettymyksestä, kun maa putosi jatkosta jo alkulohkovaiheessa.
Bielsa, joka ilmoitti jo ennen turnausta jättävänsä tehtävänsä kisojen jälkeen, arvioi omaa työtään poikkeuksellisen suorasanaisesti.
– Se, mitä annoin uruguaylaiselle jalkapallolle, on ei mitään. Jos minulta kysytään, miten minut muistetaan, vastaus on, että en jättänyt jälkeeni mitään, Bielsa sanoi.
Uruguay jäi H-lohkossa kolmanneksi kerättyään vain kaksi pistettä otteluista Espanjaa, Kap Verdeä ja Saudi-Arabiaa vastaan.
Vaikka Bielsa kantoi vastuun epäonnistumisesta, hän koki tulosten olleen epäoikeudenmukaisia.
– Mielestäni ansaitsimme seitsemän pistettä, mutta saimme vain kaksi. Loimme riittävästi tilanteita, mutta emme onnistuneet hyödyntämään niitä.
– Minun tehtäväni oli saada irti kaikki tästä erittäin laadukkaasta joukkueesta ja siinä epäonnistuin, kokenut argentiinalaisvalmentaja summasi.

































