Max Verstappen juhli kauden päätteeksi neljättä F1-mestaruuttaan. Entinen F1-kuski Ralf Schumacher hehkuttaa estoitta hollantilaiskuskin suoritusta tällä kaudella.

Viime vuonna Red Bull hallitsi suvereenisti sarjaa ja sama tahti näytti jatkuvan myös tällä kaudella, kun Verstappen voitti kymmenestä ensimmäisestä kilpailusta seitsemän. Sen jälkeen kurssi kuitenkin kääntyi ja muut tallit saivat kurottua Red Bullin etumatkan kiinni.

Verstappen onnistui voittamaan loppukauden aikana ainoastaan kaksi kilpailua, mutta pystyi pitämään MM-sarjan etumatkansa loppuun saakka. Schumacher antaa tunnustusta Verstappenin tämän kauden suorituksesta.

– Se vain osoittaa, että hän tekee eron. Max Verstappen pystyy antamaan sitä lisätietoa mitä erityislahjakkaat maailmanmestarit ennen häntä, Schumacher totesi Saksan Skyn haastattelussa.

Schumacher nostaa Verstappenin Lewis Hamiltonin ja Sebastian Vettelin edelle.

– Niitä ei ole monia enkä rehellisesti sanottuna laske Hamiltonia niihin. Hän on todellakin poikkeus, mutta hän, kuten Sebastian Vettel, tarvitsivat aina täydellisen ympäristön ja auton.

Lue myös: Valtteri Bottaksen korvaaja jäi rutkasti suomalaisen taakse

Lue myös: Max Verstappen teki maailmanmestaruudellaan historiaa