Jari-Matti Latvala oli väkevässä vauhdissa Katalonian MM-rallissa perjantaina. Toyotan suomalaiskuski kirjautti pohja-ajan kolmella päivän kuudesta erikoiskokeesta.
Latvala nousi rallissa jo toiseksi, mutta rengasrikko kilpailun pisimmällä erikoiskokeella vei aikaa noin 50 sekuntia.
– Minulla oli todella hyvä tunne autoon ja ajamiseen heti päivän alusta. Kaksi ensimmäistä erikoiskoetta menivät hyvin ja kolmaskin sujui todella mukavasti – jopa asvaltilla, jolla minulla on ollut aikaisemmin vaikeuksia. Valitettavasti tuli rengasrikko, mikä oli uskomattoman turhauttavaa, Latvala manaili Toyotan verkkosivuilla.
Latvala toipui hyvin epäonnestaan. Hän kirjautti nopeimman ajan perjantain kahdelle viimeiselle erikoiskokeelle.
Latvala on perjantain jälkeen viidentenä. Hän on jäänyt rallia johtavasta tallikaveristaan Ott Tänakista 37,6 sekuntia, mutta toiseeen sijaan on matkaa vain 10,8 sekuntia.
– Pystyimme pitämään saman vauhdin iltapäivällä ja se on tärkeintä. Ajaminen on ollut helppoa eikä minun ole tarvinnut ajatella sitä liikaa, Latvala jatkoi.
Lauantaina ajetaan seitsemän erikoiskoetta, kaikki asvaltilla. Viimeinen niistä on lyhyt yleisöerikoiskoe.






























