F1-kauden avauskilpailu ajettiin viime sunnuntaina Australiassa ja seuraava osakilpailu odottaa vuoroaan jo ensi viikonvaihteena Kiinassa. Ainakin neljällä F1-tiimillä on ollut suuria ongelmia logistiikan kanssa.

Se ei ole johtunut tiimeistä, vaan australialaisen rahtikoneen teknisistä ongelmista.

– Australialaisen lentokoneen tekniset ongelmat ovat aiheuttaneet neljälle tiimille merkittäviä viivästyksiä rahdin toimittamiseen Shanghaihin. Tätä rahtia odotetaan Shanghaissa vasta tänä iltapäivänä tai alkuillasta – ainakin puolitoista päivää myöhässä aikataulusta, Formula 1-kuvaaja Kym Illman kirjoittaa Instagramissa.

– Neljä tiimiä, joihin tämä vaikuttaa, ovat Red Bull, McLaren, Mercedes ja Aston Martin, mutta vaikutusta on jossain määrin myös muihin tiimeihin. On epäselvää, mikä vaikutus tällä on autojen kilpailuvalmiuteen perjantaihin mennessä, mutta jotkut hyvin myöhäiset yöt ovat todennäköisesti tarpeen, Illman jatkaa.

Shanghaissa ajetaan sprinttiviikonloppu. Ensimmäisen ja samalla ainoaksi jäävän vapaan harjoituksen on määrä käynnistyä Suomen aikaa perjantaina klo 5.30.

Sprinttikisa alkaa lauantaina klo 5.00 ja varsinainen kisa sunnuntaina klo 9.00.

LUE MYÖS: Näkökulma: Erotuomarin lahja silotti HJK:n tien ensimmäiseen voittoon (FutisUutiset.fi)