Nico Rosberg on nostanut Lando Norrisia ja Oscar Piastria ajattavan McLarenin F1-sarjan kauden 2025 suurimmaksi mestarisuosikiksi niin kuljettajien kuin valmistajienkin MM-sarjojen osalta.
McLarenilla oli viime kauden loppupuolella sarjan ehdottomasti paras auto. McLaren palasi pitkän tauon jälkeen valmistajien mestariksi ja Norris päätyi kuljettajien sarjassa toiseksi neljännen peräkkäisen mestaruuden takoneen Red Bullin Max Verstappenin takana.
Vuoden 2016 maailmanmestari Rosberg odottaa, että McLarenin tuo maaliskuussa alkavalla kaudella viivalle entistäkin kovemman tykin. McLarenilla on mahdollisuus dominoida sarjaa samalla tavalla, mitä Red Bull teki vielä ennen kautta 2024.
Kaikki ennusmerkit viittaavat siihen. McLarenin lähtökohdat ovat ainakin loistavassa tikissä.Rosberg kertoo, että muut F1-tallit olivat todella vakuuttuneita McLarenin viime kauden MCL38-autosta.
– Sen kaikki osa-alueet toimivat. Olen kuullut sen muilta tiimeiltä. Auton geometria maksimoi renkaat ja aerodynamiikan. Jokainen auton osa on itse asiassa rajalla. He olivat todellakin maksimoineet kaiken, Rosberg kertoo F1Maximaalille.
– Muut tiimit ovat olleet todella vaikuttuneita McLarenin teknologisesta kehityksestä. Autossa on ollut yksinkertaisesti uskomaton suorituskyky, Rosberg jatkaa.
Kauden 2025 voimasuhteista saadaan ensimmäisen kerran osviittaa, kun viralliset talvitestit ajetaan 26.-28. helmikuuta Bahrainissa.
24 GP:tä kattava kausi käynnistyy 14.-16. maaliskuuta Melbournessa ajettavalla Australian GP:llä.
Lue myös:F1-sarjan jättänyt tanskalaiskuski paljasti kieltäytyneensä Red Bullin tarjouksesta