MotoGP-legenda Valentino Rossi saa huokaista helpotuksesta. Aiempina vuosina paljon tuhoa ja romua aiheuttanut Sachsenringin radan kohtalokas 11. mutka on nyt Rossin ja muiden kuninkuusluokan kuljettajien hallinnassa.
Rossi luonnehti kyseistä mutkaa vielä viime vuonna maailman vaarallisimmaksi. Se on toki sitä edelleenkin, mutta ainakin parhaillaan meneillään olevassa Saksan GP:ssä pahimmilta kaatumisilta kyseisessä paikassa on vältytty.
– Syy siihen on selvä. Meillä on nyt tälle radalle paremmat renkaat erityisesti niiden oikeanpuoleisen syrjän osalta. Michelin on ottanut ison askeleen renkaiden kanssa Sachsenringin radan osalta. Pito on nyt paljon parempi ja 11. mutka on – sanoisinko näin – vähemmän vaarallinen, Rossi mutoilee.
MM-pisteissä toisena oleva Rossi sijoittui tänään ajetuissa Saksan GP:n aika-ajoissa kuudenneksi. Sarjaa hallitsevana mestarina johtava Marc Marquez latasi uuden rataennätyksen 1.20,270, joista Rossi jäi 0,262 sekuntia.

































