Suomen Tuukka Lehtonen voitti sunnuntaina kilpaveneilyn Formula 4 -luokan osakilpailun Ison-Britannian Rother Valleyssa.

Lehtonen siirtyi Rother Valleyn kahden MM-osakilpailun jälkeen takaisin kokonaiskilpailun johtoon. Hän ajoi lauantain aika-ajojen kahdessa ensimmäisessä osiossa koko joukon kovinta vauhtia, mutta jäi viimeisessä osiossa neljänneksi. Itse kilpailussa Lehtonen nosti itsensä hienosti palkintokorokkeelle ja tuli maaliin kolmantena. MM-sarjan johdossa viikonloppuun startannut Ruotsin Morgan Jernfast jäi kuudenneksi.

Sunnuntai sujui täysin Lehtosen komennossa. Espoolaiskuljettaja ajoi ensin paalupaikan aika-ajoissa ja piti sijoituksensa kilpailussa.

-Kaikki meni oikeastaan niin hyvin kuin mahdollista. Lauantaina oli potkurin kanssa pieniä ongelmia, mutta se saatiin muutettua sellaiseksi, että sunnuntaina kaikki meni täydellisesti, Lehtonen sanoo Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n tiedotteessa.

– MM-sarjassa tilanne on nyt hyvä ja pisteissä on kohtuullinen johtoasema. Vähintään yhtä hyvää viikonloppua lähdetään tavoittelemaan kuin tämä. Mestaruus on ollut koko ajan tavoitteena, mutta mitään ei voi sanoa ennen kuin on ajettu.

Kuva: Sandra Roms