Fordin Jari-Matti Latvala säilytti asemansa Jyväskylän MM-rallin piikkipaikalla lauantaiaamun kolmella ensimmäisellä pätkällä. Kaksi ensimmäistä erikoiskoetta sujuivat Citroenin komennossa, mutta Surkeen ek:lla Latvala iski hurjat pohjat ja säilytti johtonsa.
– Kaikki meni suunnitelmien. Aamun eka tuli hyvä, pari harmittavaa virhettä. Toisella jäätiin sitten yllättävän paljon, vaikka hyvin tultiin, Latvala kommentoi ensimmäisessä huollossa
– Mietittiin siirtymällä, että missä mättää. Ajateltiin, että lähtöpaikka oli se selitys. Sitten kolmas ek oli kostea ja tultiin kiukulla aika kovaa, Latvala jatkoi.
Jos pätkät säilyvät edes hiukan kosteina, on Latvala lähellä ensimmäistä voittoaan Jyväskylässä. Seuraavat kaksi pätkää Leustu ja Himos ratkaisevat Latvalan mukaan paljon voiton kannalta.
– Seuraavat kaksi pätkää ovat kaikista tärkeimmät. Auraan taas tietä niillä pätkillä, on onnistuttava hyvin, Latvala pohdiskeli.
– Auto tuntuu todella hyvältä. Varsinkin pienellä tiellä auto toimii erityisen hyvin. Isot ja nopeat tiet ihan ok myös, mutta hieman perä liukuu, Latvala jatkoi.
































