Yli puolen välin edenneen rallin SM-sarjan kesäkauden toinenosakilpailu käydään lauantaina Kouvolassa. Nelivetoisten sarjajohto onollut Rovaniemen avausviikonlopusta lähtien Juha Salon ja kartanlukijaMarko Salmisen hallussa.

Talven kolmen rallin mittainen voittoputkisai kuukausi sitten Laihialla jatkoksi kolmanneksi korkeimmatSM-pisteet. Salon ykkösasema on Kymenlaakson ralliteille lähdettäessä17,5 pistettä.

Salolla ja sarjan kakkospaikkaa pitävällä Ari Vihavaisella onmahdollisuus varmistaa tulevassa kilpailussa tiimimestaruusedustamalleen Hannu´s Rally Teamille. Hannu Lehessaaren luotsaamallatiimillä on nyt kasassa 189,5 pistettä. Se on 87 pistettä enemmän kuintoisena olevalla. 90 pisteen etumatka on riittävä kuittaamaantiimimestaruuskamppailun jo Kouvolassa.

– Paitsi palata lauantaina taas voittokantaan, tavoite on myös auttaatiimi mestaruuteen jo tässä vaiheessa kautta, kartturi Salminenvakuuttaa.

– Hannu on ollut yksi tärkeä lenkki tämän kauden kuvioissa, jotenkaikki laitetaan peliin, jotta mestaruus varmistuisi jo ennen kaudenkahta viimeistä osakilpailua, Salo jatkaa.

Salo ja Salminen ovat pysyneet koko kauden vahvassa pistejohdossa javain Laihialla kaksikko on joutunut toteamaan kilpakumppanitnopeammiksi. Mitsubishin kabiinissa istuu Kouvolassa sisuuntunutkuljettajakunta.

– En ole miettinyt nykyisen piste-eron riittävyyttä, mutta tiedän,että tämä on tekniikkalajia, jossa voi tapahtua auton kanssa mitä vaintai itsekin voi tehdä virheen. Tässä kohtaa kautta jokainen kilpailupitää yrittää ajaa niin lujaa maaliin kuin pystyy. Laihia oliosaltamme vaisu kilpailu. Nyt lähdetään ajamaan ralliakin taas, Juhalataa.

– Laihian jälkeen on herätty ja jatkossa ei ole muuta vaihtoehtoa kuinpitää kaasu pohjassa, sillä voitto tuntuu paljon muita sijojamukavammalta, Marko ruoskii.

Reitille ensimmäisenä starttaamaan tottunut autokunta ei ole täysintyytyväinen tilanteeseen, että myös Kouvolassa jatketaan Laihiankaltaista lähtöjärjestyskokeilua, jossa kaksivetoautot lähtevätreitille ennen nelikkoja. Salo liimaa autonsa kylkiin numeron 22.

– Sillä mennään, mikä on määrätty, mutta ehkä tämä järjestelykuitenkin jollain tapaa latistaa tunnelmaa. Eipä tarvitse kuitenkaanirtosorasta murehtia niin paljoa, vaikka tietenkin ajolinjat eroavatetuvetoluokkien autoista.

Kouvolan kilpailu on kuulunut jo monen vuoden ajan SM-sarjanvakiokalustoon ja ralli on ollut Salolle useasti tuloksekas.

– Sen jälkeen, miltä auto tuntui testeissä käsissä ja miten se kulki,on nyt hyvä mieli ja luotto kohdillaan.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)